A Laborban és a Kisterem galériában folytatjuk öt helyszínes kiállítássorozatunkat, ahol ezúttal az FKSE „szociológus / politológus / aktivista”, valamint „urbanista” alkotói mutatkoznak be.
Kiállító művészek (Labor):
Default Productions, Farkas Roland, Fischer Judit, Gosztola Kitti, Molnár Judit Lilla, Péter Ildikó, Simon Zsuzsanna, Süveges Rita, Szabó Eszter, Szacsva y Pál, Zellei Boglárka
Kiállító művészek (Kisterem):
Básthy Ágnes, Fischer Judit, Gruppo Tökmag, Schmied Andi, Vécsei Júlia
A kortárs művészeti gyakorlatokat értelmező szerzők és elméleti szakemberek az egyes alkotói tevékenységek leírásakor gyakran élnek olyan hasonlatokkal, amelyekben a hasonló általában valamilyen nem művészeti tevékenységforma, hivatás, vagy foglalkozás. Ti., hogy jobban megértessék magukat, ugyanis a legtöbb ilyen leíró, elemző, értelmező esetben a képzőművész kifejezés elégtelennek bizonyul.
Nem is csoda, hiszen egy olyan gumifogalomról van szó, amelyhez – lássuk be – igen nehéz konkrét jelentést társítani. Mondjuk ki, ízlelgessük: képzőművész. Talán már mindannyian túl vagyunk azon, hogy a szó hallatán egy párizsi manzárdszobában szűkölő kettéfagyott pablopicassot képzeljünk magunk elé (pedig ő is képzőművész).
Tovább forgatva szánkban a kifejezést talán felsejlik egy önképzőköri akvarell látványa is, a rágódás egy bizonyos pontján ott lesz Jeff Koons és Cicciolina, de sajnos egyik úton sem jutunk közelebb a jelölthöz. Az egyetlen tény, amit a képzőművész kifejezés takar összefoglaló fogalomként mindössze annyi, hogy aki ezzel a szóval definiálja önmagát az hirtelen a társadalmi megbecsültség egy viszonylag elfogadható, ám nem túl magas szintjére, a bölcsészek, tanárok, azaz a humán értelmiség halmazába rándul (a pontosság kedvéért jegyezzük meg, hogy ott is inkább a perifériára).
Érthető tehát az az érv, hogy a szabatosság nagyjai, a szakszövegírók és az elmélészek nem elégednek meg ezzel az egyszavas definícióval, és hogy pontosítsák e kétes értékű konnotációkkal terhelt kifejezést, szövegeikben gyakran használnak olyan hasonlatokat, amelyekkel az alkotói gyakorlatokat egyéb, elsősorban nem a művészeti közegben végzett tevékenységtípusokhoz hasonlítják.
A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület éves kiállítása 2016-ban a művészszerepek kihangsúlyozásával mutatja be az egyesület képzőművész tagjainak munkásságát egy öt helyszínen bemutatott válogatás anyagán keresztül.
Mit csinál egy képzőművész?
Milyen szerepet vállal a mindennapokban?
Milyen szerepbe bújik?
Milyen szerepet kap?
Milyen szerepbe kényszerítik?
Milyen szerepben tetszeleg?
A képzőművész vajon mi?
A képzőművész vajon mi?
Az FKSE hagyományőrző éves kiállítása 2016
2016. május 4. – május 13.
MegnyitóOpening: 2016. május 3. 20:00