Agam+Agam – Változó illúziók képei

2025. június 6. – november 30.
MegnyitóOpening: 2025. június 5. 18:00
MegnyitjaRemarks by: Peternák Miklós
KurátorCurator: Pócs Veronika

Yaacov Agam (1928), izraeli-francia művész, kulcsszereplője a kinetikus és optikai művészeti stílusok megalapításának. A magyar közönség most először láthatja nagyobb számban műveit, melyek két szlovákiai magángyűjteményből érkeznek Budapestre.

A Victor Vasarelyvel számos emblematikus kiállításon (“Le Mouvement”, 1955 – Galerie Denise René, Párizs , “The Responsive Eye”, 1965, MoMA, New York) együtt bemutatkozó Yaacov Agam, a geometrikus formák és a szín változó viszonyaira építve komponál. Látásunk határait feszegetve szerkeszti meg plasztikussá váló szín-forma rendszereit, úgy, hogy a szemünk dinamikus részvételére is számít.

Az idén 97. születésnapját ünneplő művész képeinek legjellegzetesebb újítása, hogy képeinek háromdimenziós felületein, a néző mozgásának köszönhetően változó, akár két-három teljesen különböző kompozíciót is megpillanthatunk. Yaacov Agamot, Vasarelyhez hasonlóan, építészeti integrációi és köztéri művei is világhírűvé tették. Az effajta, nagyobb tereket intenzíven megszínesítő, ma is megtekinthető ikonikus alkotásai például, a tel-avivi „Tűz és víz” című szökőkút-szobra, a Centre Pompidou állandó kiállításának részeként installált, 30 négyzetméteres “Salon d’Agam”, vagy a francia főváros high tech-negyedének Grande Arche-ja melletti szökőkútat díszítő gigantikus mozaikja.

A Yaacov Agam műveit bemutató kiállítás különlegessége, hogy Ron Agam (1958), a művész Amerikában élő fia op art alkotásai is láthatóak lesznek, melyeken már a digitális eszközökkel elért hatások is érzékelhetőek.