As Far, as Exile

2024. november 28. – 2025. február 2.
MegnyitóOpening: 2024. november 26. 19:00

Az „As Far, as Exile” című kiállítás Loretta Lau hongkongi művész projektje, amelynek gondolata néhány hónappal az előtt szökött szárnyba, hogy elhatározta visszatér szülőhazájába, Hongongba, amelyet a száműzetés kockázatának felvállalásával hagyott el sok évvel 2022. november 22-e előtt.

A projektet hat jelentős cseh művész közreműködésével hozta létre, akik 1941 és 1966 között születtek: Pavel Baňka, Jindra Viková, Kamila Ženatá, Pavel Opočenský, Jan Silar és Marie Šeborová.

Lau bensőséges, mélységekbe menő interjú sorozatot készített ezekkel a művészekkel, akiket az 1968-as prágai tavasztól az 1989-es bársonyos forradalomig terjedő időszak során szerzett élményeikről kérdezett, feltárva egy olyan generáció történeteit, amelyet a politikai zűrzavar, az emigráció és az ellenállás formált. Ezek a nézőpontok, amelyek személyes és kollektív történetekből születtek, most egyesülnek, hogy a száműzetés, a kitartás és a szabadságért folytatott küzdelem egyetemes témáira reflektáljanak.

Lau saját munkája, amely a Hongkongban zajló szabadságért folytatott küzdelemhez kapcsolódik, közvetlen párbeszédet alakít ki a közreműködő művészek tapasztalataival, és közös pontokat talál a történelmi cseh ellenállás és a mai igazságért küzdő mozgalmak között, amelyeket 2018 és 2022 közötti prágai ottléte során ismert meg. Ebben a projektben a művészet híd szerepét tölti be – összeköti a múltat a jelennel, Keletet és Nyugatot, személyes emlékeket és közös élményeket. A projekt magyarországi bemutatkozásához a magyar művész, KristofLab is csatlakozott, aki alkotói munkásságában a szabadság és az emberiesség témáit hangsúlyozza.

Az As Far, as Exile című kiállítás felteszi a kérdést: Mit jelent száműzetésben élni, ellenállni és megtalálni az identitásunkat egy olyan világban, amely megpróbál meghatározni minket? Ez a kiállítás nem csupán egy nemzedékeken átívelő beszélgetés, hanem határokon átívelő párbeszéd is, a szolidaritás erejének tanúbizonysága az elnyomással szemben.