The Waste Land/Átokföldje: T.S. Eliot 1922-ben megjelent költeménye egy kultúrtörténeti utalásokkal túlterhelt szabadvers, a világháború utáni európai értékrend válságáról, az efölött érzett undorról, csalódásról, kétségbeesésről és kiábrándultságról.
Wasteland: egy atomkatasztrófa után játszódó kezdetleges computer-játék 1987-ből, amit a rajongók a posztapokaliptikus szerepjátékok klasszikusának tartanak. A Commodor 64-re írt játék a teljes pusztulás ellenére életben maradt néhány harcos túlélésért folytatott küzdelméről szól a sivataggá vált civilizáció romjain.
A „wasteland” nagy sűrűségű metaforája annak a történelem során újra és újra megismétlődő tragikus szocio-kulturális állapotnak, amit Európának ebben a felében élők kénytelenek néhány évtizedenként újraélni. Annak a társadalmi tapasztalatnak, hogy az embertelen történetek nem válnak múlttá, a történelem nem múlik el nyomtalanul, a jövőről szóló víziók nem tudnak felszabadulni a feldolgozatlan és kibeszéletlen közelmúlt traumájától.
A poszt-kommunista állapot, különösen a Balkánon, egyszerre terepe a teljes társadalmi illúzióvesztésnek és a kétségbeesett utópiáknak, a nemzeti identitás késői konstruálásának és az anakronisztikus történelemszemlélet rombolásának.
A Wasteland című kiállítás Pécsen, a Balkán kapujában, azoknak a művészeknek a műveiből mutat be válogatást, akik ebben a kulturális-geopolitikai koordinátarendszerben nőttek fel és műveik kritikusan és elfogulatlanul reflektálnak ezekre társadalmi jelenségekre.
Átokföldje
2008. június 7. – július 11.
MegnyitóOpening: 2008. június 6. 19:00