A Demo Galéria kiállítása az egyházi oktatásban tanuló gyermekek életét és az évszázados intézményi hagyományokhoz való viszonyát vizsgálja. Fátyol Viola önálló projektje, „Az Úrnak félelme az ismeret kezdete” kétségtelenül marginálisan kezelt problémákkal foglalkozik, mégis egyre aktuálisabbnak és relevánsabbnak tekinthetők az általa megfogalmazott kérdések.
Fátyol Viola 2010-ben kezdett el dolgozni egykori iskolájában, a Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában. Míg az akkor elkészült fotósorozat alapvetően emocionálisan és önreflexíven próbálta feldolgozni a közösség életét, addig a mostani anyag már a gyermekek és egyház, valamint az oktatás és az intézmény emlékezetének árnyalt viszonyára koncentrál.
A kiállításon hangsúlyosan jelenik meg az intézmény és ezen keresztül a vidéki lét kulturális marginalitásának kérdése. A Szabolcska Mihályról készült festmény vagy a Bocskai öltöny, mint kulturális szimbólumok eltérő módon működnek a különböző társadalmi kontextusokban. Így a gimnázium egyfajta szubjektív archívumként jelenik meg Fátyol fényképein, különböző korok esztétikai és pedagógiai jeleit érjük tetten az enteriőrökben, a szobrokon vagy az érettségi tablókon.
„Az Úrnak félelme…” a gyermekek, mint individuumok helyzetét vizsgálja a közösségi lét és a egyházi oktatás viszonylatában. Mi a jelentősége a serdülő gyermekek fejlődésében a vallásos környezetnek, a szertartásoknak vagy éppen az örökölt világnézetnek?
A kiállítás bár nyilvánvalóan kételkedve vizsgálja az évszázados oktatási és vallási keretek érvényességét, mégsem nevezhető pusztán intézménykritikai projektnek. Fátyol Viola fotói és videói egyszerre mutatják be az iskola kulturális és társadalmi kontextusát, és viszonyulnak az abban tanuló és élő gyermekekhez őszinte empátiával.
Az Úrnak félelme az ismeret kezdete
2012. február 8. – február 29.
MegnyitóOpening: 2012. február 7. 20:00