„Senki sem tudja biztosan, hogy Foucault valóban mondta-e ezeket a szavakat: »Nem vagyok próféta. Csak ablakokat nyitok ott, ahol egykor falak voltak«, az emberek megelégedtek azzal, hogy azt higgyék, így volt.” (Jane Neal)
Robert Runták nemzetközi gyűjteményének alapja az ezredforduló utáni európai képzőművészet egyik sajátosan kelet-európai jelensége, a különféle realizmusok, főként a szürrealizmus, a posztmodern mozgóképes és fotós kultúra, valamint az irodalom alapjait referenciaként használó poszthumán festészet. A cseh gyűjtő a kétezres évek elején még a hazai kortárs képzőművészet alkotásaira fókuszált, de 2011-től a kollekció egyre inkább nemzetközivé vált.
A külföldön első ízben bemutatkozó gyűjtemény magyarországi kiállítása már ezt a koncepciót követi. A nemzetközi szekció két fő szál mentén rendeződik: a művek az egyén helyzetét és a művészi szellem nagyságát állítják középpontba.
Olyan jelentős alkotók munkáit láthatjuk itt, mint például a Chapman-fivérek, Daniel Richter, Jonathan Wateridge, Tilo Baumgärtel, Tim Eitel, Wilhelm Sasnal vagy Martin Eder, és jelen vannak a régió meghatározó magyar és román művészei is, mint például Szűcs Attila, Bodoni Zsolt, Serban Savu vagy Veres Szabolcs.
A MűvészetMalom tereiben általuk feltáruló destruktív világkép, „a romboló képzelet – írja a kurátor Jane Neal –, más néven a »mítoszképzés« olyan kultúrát teremt, amire nagy szükségünk van, hogy inspiráljon minket…”
Bomlasztó képzelet
Ablakokat nyitni ott, ahol egykor falak voltak - a Robert Runták-gyűjtemény
2017. szeptember 9. – október 8.
MegnyitóOpening: 2017. szeptember 8. 19:00