A tárlat a Berlinben kapott első komoly megbízással indul (a száműzetésben élő Lev Trockij 1932-es koppenhágai beszédéről készült sorozat) és az életmű legmeghatározóbb időszakával folytatódik, amelynek három éve (1936-1939) alatt – a spanyol polgárháborúban és a kínai-japán háborúban – Friedmann Endre/André Friedmann Robert Capává, a világ leghíresebb háborús fotoriporterévé válik.
Ugyanebben a térben kap helyet Capa világháború utáni munkássága, az Izrael állam megalapításáról, harcairól, a bevándorlókról és menekültekről készített riportjai. Itt kapnak külön részt fotóriporteri munkájával elválaszthatatlanul összefonódó társasági életének képi dokumentumai.
Megszokott életvitelét, örök bohémként, a fronton sem adta fel, erről az ott elkapott békés-derűs pillanatok fotói tanúskodnak. A háborús tudósítások mellett született portréi a korszak számos nagy alakját és a számára fontos személyeket – kollégákat, barátokat és szerelmeket – örökítik meg, köztük Pablo Picassót, Ingrid Bergmant, John Steinbecket és Ernest Hemingwayt.
A másik teremben a világháborús hadszínterek következnek: az Észak-Afrikában, Szicíliában, Dél-Olaszország frontjain és az 1944. június 6-án a normandiai partraszálláskor készített képek. A Steven Spielberg filmrendezőt is megihlető D-nap sorozatot a németekkel kollaboráló francia nők meghurcolását, majd Párizs felszabadítását dokumentáló képek követik.
A háborús riportképek sorát az ardenneki offenzíva és a szövetségesek németországi előrenyomulásának fotói zárják le. A kiállításon látható pár kép az 1948-1949-es kelet-európai körút fotói közül is, köztük egy budapesti felvétel.
A hazai közönség csupán elvétve találkozhatott azokkal a külföldi hírlapokkal, magazinokkal, amelyekben Robert Capa nagyhatású, világszerte szenzációt keltő riportjai megjelentek. Ezért az egyes témákhoz illeszkedve, e lapok közül is szerepel néhány a kiállításon. A Capa pályafutása szempontjából is meghatározó riportázsok megmutatják, hogy hogyan, milyen formátumban és kontextusban láthatta az angol, francia, amerikai olvasó a haditudósító képeit.
A harmadik galériatérben vetítjük, magyar felirattal, az amerikai filmrendezőnő, Anne Makepeace 2003-ban készített Robert Capa: In Love and War (Szerelemben és háborúban) című dokumentumfilmjét.
A kiállítást kísérő füzetben Capa életművének könnyebb áttekintése miatt meghagytuk a kronologikus sorrendet és azokat a tematikákat bemutató szövegeket is, amelyek nem, vagy csak nagyon kevés képpel szerepelnek a kiállításon.
Páldi Lívia