A Derkovits Gyuláról elnevezett, fiatal képzőművészek pályakezdését segítő ösztöndíj 1955 óta szolgálja az alkotók optimális munkafeltételeinek megteremtését. A hatvan éve létező állami ösztöndíj azoknak nyújt támogatást, akik a felsőoktatás rendszeréből már kikerültek, és önálló művészeti tevékenységet folytatnak.
A Derkovits-ösztöndíj (közkeletű nevén: „Derkó”) az idők során a legjelentősebb, komoly szakmai elismertséget jelentő támogatási formává vált. A Derkó tehát valóságos képzőművészeti „intézménnyé” nőtte ki magát, évről-évre több mint másfélszázan jelentkeznek a felhívásra, miközben a díj híven őrzi az alkotói szabadság és a művészi minőség alapelveit. A támogatást a harmincötödik életévüket még be nem töltött képzőművészek összesen három alkalommal nyerhetik el.
A benyújtott pályaműveket egy 10 főből álló szakmai kuratórium értékeli és választja ki közülük az adott év nyerteseit. A pályázatokról döntő kuratóriumi ülés helyszíne hagyományosan a Műcsarnok – amely alól az idei év kivételt jelent. Ugyanakkor a pályázatot kísérő kiállítások megvalósítása a Műcsarnok szakmai feladata, és az intézmény éves programtervének része.
A korábbi évek nagyszabású, kurátori válogatáson alapuló ösztöndíjas-kiállításait követően (amelyeken igyekeztünk lehetőséget biztosítani valamennyi – régi és új – ösztöndíjasnak), idén az ún. beszámoló kiállítások gyakorlata elevenedik fel: az alkotók az ösztöndíjas időszak végén megvalósított kiállításon adnak számot a munkatervükben megfogalmazott céljaik teljesítéséről.
Derkó2015
Képzőművészeti ösztöndíjasok beszámoló kiállítása
2015. március 28. – április 5.
MegnyitóOpening: 2015. március 27. 18:00