150 évvel ezelőtt Székesfehérvár és Fejér vármegye meghatározó közéleti szereplői hittek abban, hogy egy város jövőjét, kulturális és közéletének aranykorát a polgárok erős lokálpatriotizmusa, a közösség ereje és az összefogás adhatja.
Várospolitikusok, vármegyei főnemesek, az egyház tagjai, tekintélyes polgárok, közéleti, oktatási és kulturális személyiségek – százharmincheten elhatározták –, hogy egyértelmű üzenetet küldenek a város akkori jelenének és reménybeli jövőjének: megalakították a Szent István Király Múzeum jogelődjét, a Fejérvármegyei és Székesfejérvár Városi Történelmi s Régészeti Egyletet.
A 150 évvel ezelőtt létrejött múzeumügy nemcsak 137 vízióval rendelkező kivételes polgár ügye volt, hanem az egész város jövőfejlesztés melletti elkötelezettsége testesült meg benne.
Ma a múzeum 150 éves múltját megünnepelni: állásfoglalás. A szellemi, tudományos és kulturális hagyatékunk élővé tétele felelősség és hit abban, hogy a következő 150 év múzeumi fejlődése is töretlen marad.
Kiállításunk legfőbb célja az intézmény történetének bemutatása a múzeumi munkán és múzeumi gondolkodáson keresztül. Műtárgyak, események, jelentős személyiségek és a múzeumi gyűjtemények egymásra reflektálása segítségével idézzük fel a közös, személyes és egyéni emlékeket.
Azt mondjuk el, hogy kik vagyunk, mi különböztet meg bennünket egy másik múzeumtól, melyek azok a történetek, amelyek csak a székesfehérvári múzeumban történtek, történhettek meg. A múzeum meghatározó kutatóira, dolgozóira, adományozóira, gyűjteményeire, műtárgyainak mikrotörténetére fókuszáló kiállítás visszatekint azokra az eredményekre, amelyek megalapozták az intézmény országos és nemzetközi hírnevét.
A kiállítás a Csók István Képtárban kerül megrendezésre.