Az Európai Fotóhónapok Szövetsége 2014-ben ünnepli 10. születésnapját. 2014 azonban Európát az első világháború kitörésének 100. évfordulójára is emlékezteti. Ebből az alkalomból a partnervárosok úgy döntöttek, hogy a közös kiállításukat a huszadik század történelmének bemutatásának szentelik.
Az európai fővárosokban – és így a Budapesten is – megrendezett tárlatokon szereplő fotográfusok saját történelmük és lokális konfliktusaik terhével viaskodva hozták létre alkotásaikat, legyen szó a két világháború, a délszláv válság illetve az európai integráció nehézségeiről. A személyes élményeken átszűrt történelmi tapasztalat mélyebb megértést eredményez, valamint a már elérhető feldolgozásokkal, értelmezésekkel folytat párbeszédet. Milyen szerepet játszik a fotó múltunk megismerésében, a történelmi rekonstrukció folyamatában? Létezik-e objektív valóság? Létezik-e híd múlt és jelen között?
A kiállítás ezeket a kérdéseket teszi fel. A fotóarchívumok és történelmi dokumentumok kritikai megközelítése és értelmezése valamint a kollektív emlékezet működésének felfejtése foglalkoztatta a kiállításokon bemutatkozó művészeket. E kihívások alapján fogalmazták meg véleményüket, művészi kutatásuk eredményét. A képek nemcsak előhívják a történelmet, hanem aktív emlékezésre is késztetnek, múltunk és jelenünk folyamatos összevetésére. A fotók, sorozatok, videók, installációk legtöbbje mélyen személyes alkotás, a múlt konstruálása és rekonstruálása egyszerre, egymást erősítve jelenik meg bennük, arra törekedve, hogy múltunkat nyitottan szemléljük.
A budapesti kiállításon szereplő művészek: Tanja Boukal, Broomberg & Chanarin, Marcell Esterházy, Gábor Gerhes, Greber & Cohen, Marko Lipus, Andreas Mühe, Erwin Olaf, Jonathan Olley, Gábor Ősz, Borut Peterlin
EmlékLabor
A történelem kihívása a fotográfia által
2014. november 14. – 2015. január 12.
MegnyitóOpening: 2014. november 13. 18:00