Korábban többnyire külföldi művészek vettek észre egy-egy meghatározó helyi jelenséget: Almut Rink a `90-es évek elején rendkívül népszerű „Sarló és kalapács“ túrát örökítette meg videokamerájával, Silke Grabinger és Christian Mittermayr pedig az akkoriban betelepült kínai közösség ironikus életmodelljét vázolja fel „Budapest Rules“ c. társasjáték-objektjével. Az első esetben a valóság egy önkényesen kiragadott szegmensének egzotikummá avatására irányuló vágy klisészerű látásmódot tükröző folyamatot eredményez és gerjeszt a tömegturizmus igényeinek megfelelően, a másik esetben viszont az itt élők számára valóban egzotikus életmód válik a mindennapok részévé úgy, hogy bizonyos aspektusai mégis titokzatosak maradnak.
Nemes Csaba a `90-es évek eleje óta készít a városi térben megfigyeltek alapján a szociális szféra változásait megjelenitő fotósorozatokat, s most is egy hosszú ideje alakuló folyamatra irányítja a figyelmet fotó-installációjával, amelyet – a korábbiaktól eltérően – egy, a munka részeként értelmezett szöveggel egészit ki. Új festményein pedig hol konszenzus erdeményeként felállitott, objekt-szerű vallási jelképek, hol ezt teljességgel nélkülöző emlékművek felavatására és hatására reagál. Szentesi Csaba eredeti környezetükből kiragadott, emblematikus köztéri szobrok aktuális szerepét elemzi festményein azáltal, hogy rajtuk megjeleníti a legfiatalabb generációnak a nyilvános térben használt vizuális gyakorlatait tükröző jelrendszerét. Göbölyös Luca egymást átható fotói és a rajtuk megjelenő szövegek egy falu és a főváros között lezajlott gyerekkori utazás és az ezt követő két hét történetét mondják el s megmutatják, hogy az ide érkező család hétköznapi létét hogyan befolyásolta szomszédaiknak közéleti pozícióiból fakadó hatalomtudata és az a szereptévesztés, ahogy mindezt a magánszférára is kiterjesztették.
Baglyas Gyuri és Domján Manó Beyond Budapest c. projektjének prezentációja során a legtöbb fővárosi számára is távoli bolygónak tűnő 8. kerület jelenlegi kulturális és szociális értékei és jellemzői mutatkoznak meg.