S bár a történelmi festészet nagy korszaka le is zárult az 1910 körüli években, a magyar képzőművészet alkotói soha nem mondtak le arról, hogy műveikben történelmi eseményeket, történeti hősöket, nemzeti szimbólumokat, hatalmi és politikai jelképeket állítsanak a középpontba, és ezáltal vessék föl a történelmi és nemzeti tudatunk modern és mindig új nézőpontokat igénylő kérdéseit.
A kiállítás hosszú nyitva tartása során a Nemzeti Galéria munkatársai alkalmanként más és más művek beillesztésével bővítik ki ezt a tárlatot, gondolva arra, hogy az ábrázolt eseményeket és személyeket a 20. század során más művészek másfajta elképzelések szerint interpretálták, más képet alkotva népükről, hazájukról. A magyar történelemre nemcsak az egykorú, hanem a 20. századi alkotások is reflektáltak, másként tekintve a fő állomásokra.
A történelmi események újabb és újabb képzőművészeti feldolgozása ugyanúgy része az egymásra rétegződő kulturális hagyományainknak, mint klasszikus történelmi festészetünk alkotásai. Ez a változatos, sokrétegű kulturális hagyomány pedig maga is reflexió tárgyát képezi. Az MNG Extrák Széljegyzeteivel célunk az, hogy a nézők megtapasztalják, amint az eltérő felfogású és stílusú műalkotások mintegy „párbeszédbe lépnek”.
A régi korok értelmezését a 20. század történelmi-politikai eseményei is módosítják, a 20. századi eseményeket pedig a történeti előképek segítik általános érvényre emelni. A százados eseményeket és az azokat átörökítő kulturális hagyományt a maguk sajátos módján dolgozták fel a modern, a neoavantgárd és a kortárs művészek is. A modern alkotások bemutatása mintegy „széljegyzet”-ként kommentálja a 19. század közismert, klasszikusnak tekintett műveit. Az új nemzedékek művészei nemcsak a régiek stílusát kérdőjelezik meg, hanem a 19. század történelemszemléletét is. Nemcsak egyfajta történelem létezik, s ezt sokszor a játék és irónia eszközeivel kell kifejezni, akár sérthetetlennek hitt szimbólumok megkérdőjelezésével, újraértelmezésével is.
A Széljegyzetek című tárlatrész készítői a modern művészet e sajátságait kívánják bemutatni, ezáltal a historizmus korának alkotásait szélesebb történeti kontextusba helyezni. A 20-21. századi művek a korábbi korok alkotásainak új jelentésrétegeit világíthatják meg, s a már klasszikusnak számító alkotások közelebb hozzák a szemlélőhöz a modern és kortárs művészek szándékait is. Valamennyien a magyar kultúra egymásra épülő kövei – gyűjtésük, megőrzésük és mindig megújuló értelmezésük a Nemzeti Galéria feladata. Ennek jegyében, néhány korábbi újító jellegű, nagy tárlatunk szemléletét követve, 2012 februárjától az MNG Extra programok során új és új meglepetésként szaporodnak majd széljegyzeteink, a nagy tárlat és az állandó kiállítások vizuális kommentárjai. A 20. századi, illetve kortárs művek, az általuk megfogalmazott reflexiók, az MNG hosszabbított nyitvatartási napjain plusz vonzerőt jelenthetnek a látogatók számára.
A kiegészítő tárgyak ideiglenesen jelennek meg a kiállításban, első alkalommal 2012. január 31. és február 12. között. Az MNG Extrákhoz kapcsolódó bemutatót követően a MNG honlapján lehet továbbra is látni őket, a hozzájuk kapcsolódó rövid elemzésekkel együtt.