Babinszky Csilla, Erdei Krisztina, Duronelly Balázs, Fabricius Anna, Farkas Antal Jama, Fekete Zsolt, Gulyás Miklós, Gyenis Tibor, Hecker Péter, Kudász Gábor Arion, László Gergely és Rákosi Péter (Tehnica Schweiz) , Mayer Éva, Nagy Kriszta, Puklus Péter, Surányi Miklós, Szabó Benke Róbert, Verebics Ágnes művei
Az idén negyvenéves KÉSZ vállalatcsoportnál két évtizede zajlik művészeti program. A nagy léptékű építőipari beruházásokat végző holding gyűjteménye már ismert az acélszobrairól, a Budapest FotóFesztivál most először állítja ki a kollekció fotóművészeti válogatását. A magyar tulajdonú, ingatlanokat fejlesztő, kivitelező és üzemeltető cég kecskeméti központjában három komponens is adott a művészeti munkához. Ipari alapanyagok, technológiák és szakemberek széles köre áll rendelkezésre, és ezt mind használhatják a nyaranta a gyártelepen megrendezésre kerülő alkotótábor művészei. Az alkotóktól egy-egy mű a cég kollekciójába kerül, amely ma már Bukta Imrétől Rabóczky Juditig terjed és számos külföldi, például német, indiai, szerb, tajvani vagy éppen új-zélandi alkotómunkáit is tartalmazza.
A két évtized alatt összesen száznál is több művész dolgozott a kecskeméti telepen, közöttük Barabás Zsófitól Ujj Zsuzsiig számos olyan művész, akiről nem szükséges az acélszobrászatra asszociálni. A gyűjteménybe került, kétszáznál is több fémszobor – közötte Gerber Pál, Eperjesi Ágnes és más, nem szobrászként jegyzett alkotók különleges acél objektjei – mellett a vállalati kollekció mintegy háromszázötven képformátumú művet tartalmaz, amelynek nagyjából háromnegyede festmény, relief és grafika, Bullás Józseftől Szépfalvi Ágnesig, illetve egynegyede fotó alapú mű.
Míg a fémszobrászati gyűjtemény többször szerepelt már kiállításon, például Tihanyban az Artplacc fesztiválon, Szegeden a Reök-palotában, illetve Révkomáromban a Limes Galériában, 2022-ben a FUGA-ban a fotó alapú kollekció egy válogatása debütál. Az összességében Puklus Pétertől Szabó Benke Róbertig terjedő fotógyűjteményből a kiállítás két vonulatot: egy inkább esztétikai, illetve egy nyíltan társadalmi vonatkozású ívet prezentál. A mostani kiállítás többek között meditatív (Babinszky Csilla), konfrontatív (Erdei Krisztina), humoros (Farkas Antal Jama), társadalmilag reflektív (Gulyás Miklós) és identitáskereső (Gyenis Tibor) fotós munkákat állít a középpontba.
Ébli Gábor