A Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum alapításának 30. évfordulóját kiállítás- és programsorozattal ünnepli, amely segítségével áttekintést ad a múzeum történetéről és tevékenységéről, és kísérletet tesz egy olyan 21. századi jövőkép felvázolására is, amely reflektál napjaink kihívásaira, illetve a múzeum szerepének változására.
A Ludwig 30 címmel megrendezett programsorozat bemutatja az intézmény tevékenységét a gyűjteményezéstől az időszaki kiállításokig, az állományvédelemtől a digitalizálásig, a múzeumpedagógiától, a kommunikációs tevékenységen át, egészen a társművészeti programokig, sőt kiterjed a magyar részvételre is a Velencei Biennálén.
Az első emeleti kiállítótér egyfajta múzeumi modellé alakul, amely tematikus egységekbe rendezve vezeti be a múzeum működésébe a látogatót. Az egymást kéthetente változó tartalommal követő pop-up kiállítások és programok az elmúlt évtizedek változó művészet- és múzeumfelfogására is reflektálnak. Ugyanezen a szinten helyet kap még egy vetítő, egy múzeumpedagógiai alkotótér, az archívum, egy olvasósarok.
A programsorozat gyűjteményből rendezett pop-up kiállításai:
Február 5.-17.: Felülírás/Insert Grafitti – utca vs. műterem
A zömében a nyolcvanas évekből származó, graffitit, illetve írásos elemeket tartalmazó alkotások a múzeum alapításának évtizedére utalnak, amikor a magas művészetben megjelentek a városi szubkultúra elemei.
Február 19.- Március 3.: Eszközök – Médiaművészet az elmúlt húsz évből
A második szakaszban az Eszközözök címen bemutatott médiaművészeti munkák a kilencvenes évektől napjainkig tartó korszak változásaira hívják fel a figyelmet: a tömegmédia hatására, az új médiumok – fotó, videó, digitális képalkotó technikák – tömeges elterjedésére és megjelenésére a képzőművészetben.
Március 5.-17.: Megosztás – Múzeumpedagógia a gyakorlatban
A válogatás a művészetközvetítés módszereire, legfrissebb eredményeire fókuszál. A múzeumpedagógusok által válogatott művek befogadását és értelmezését különféle pedagógiai és kommunikációs eszközök segítik, komplex módon bontva ki a művekbe zárt jelentést.
Március 19.-31.: Testreszabás – Kiállítás a látogatók szavazatai alapján
A záró tárlat kísérleti jellegű, és elsősorban a kétezres évek fejleményeire reagál: az együttműködésen, illetve részvételen alapuló művészeti törekvésekre, valamint a múzeumok megnövekedett felelősségére. A látogatók egy előzetes szavazás során választhatják ki a gyűjteményből a számukra legérdekesebb, legfontosabb, legkedvesebb műveket, így aktívan részt vehetnek a múzeum tevékenységének formálásában.
Pavilon – Művek és dokumentumok a Velencei Biennalékról (1988 – 2017):
Február 5.-17. Pincehelyi Sándor/Samu Géza (1988), Fehér László (1990)
Február 19.- Március 3. Jovánovics György (1995), Bachman Gábor (1996)
Március 5.-17. Lakner Antal (2001), Andreas Fogarasi (2007)
Március 19.-31. Várnai Gyula (2017), Hajas Tibor (2017)
Ludwig 30
Mindig kortárs
2019. február 6. – március 31.
MegnyitóOpening: 2019. február 5. 18:00