Az élet az egyén autonóm, saját útja a tér-időn át – ahol nem vagyunk egyedül, mindannyian egyazon ég alatt utazunk.
A MIG 21 (Migratory Interdisciplinary Grid) című nemzetközi kiállítás a vándorlás művészi megjelenítésére vállalkozik: az összegyűjtött művek a lehetséges kezdőpontokat, majd a számtalan jelentést hordozó személyes élmény eredeti és művészi rétegét mutatják be. A történeti helyett a kortárs megközelítést részesítettük előnyben, az időtávot 45 évre szűkítettük: a legrégebbi munka 1971-ben, a legújabb 2016-ban készült. Az időbeli dimenziónak köszönhetően kortárs jelenségként értelmezhető, hogy a fiatalabb generáció is bekerült a látókörünkbe. A válogatás, ha nem is szándékoltan, a Velencei Biennálén, a kasseli Documentán vagy a világ különböző múzeumaiban, galériáiban szerepelt művészeket mutat be.
A Mig 21 nem tudósítás, habár sokkal könnyebb lett volna ezzel a céllal létrehozni. A kiállításban a migráció, a vándorlás, a mozgás témája személyes poétikákhoz, jellegzetes kreatív megközelítésekhez, különböző médiumokhoz, térbeli viszonyokhoz, személyközi kapcsolatokhoz, eredeti kultúrákhoz és egyedi intervenciókhoz kapcsolódik. A minduntalan feltűnő politikai eszmék, a háború képei ellenére a művek többrétegűsége elemi humanista üzenetté áll össze, a MIG21 kiállítás az életet választja: a vándorlás az életet tükrözi, az életet ünnepli – az élet maga.
Peter Tomaž Dobrila
Résztvevő művészek: AES+F, Žarko Bašeski, Marko Brecelj, Bureau d’Etudes, Heather Dewey-Hagborg, Adam Donovan, Metod Frlic, Jusuf Hadžifejzović, Marko Jakše, Jovan Joca Jovanović, Herlinde Koelbl, Aleksandra Kostič, Oleg Kulik, Zbigniew Libera, Ján Macko, Jože Slaček, Mladen Stilinović, Raša Todosijević, Ulrich Wüst, Srdjan Živulović