A tárgyak felhasználásának sokféle lehetősége, rejtett dimenzióik, adottságaik feltárása foglalkoztatta Benczúr Emesét legújabb munkáinak elkészítése során. Korábbi műveiből megmaradt és most újra felhasznált ill. az otthon „talált”, eleve meglévő vagy bárhol megvásárolható tárgyak, karácsonyfa díszítésére szolgáló színes lámpa-füzérek, ruhaszárításhoz kifeszíthető műanyag zsinórok, filléres tömegtermékek éppúgy felkeltették érdeklődését, mint egy luxuscikknek számító, fényt vezető, az eddig többnyire hagyományosan felhasznált, ám még rengeteg lehetőséget nyújtó új anyag, a luminex. Végpontokat képviselnek tehát a felhasznált tárgyak, hisz vagy apró és olcsó játékos kis semmiségek, vagy – éppen ellenkezőleg – feltűnően drágák. Ami közös bennük, hogy olyan haszontalanságok, amelyekre a hétköznapok során valójában nincs is szükségünk.
A tárgyakról való gondolkodás Benczúrnál messzire visz: eredeti funkciójukon túllép, s egyéni, játékos és egyben irónikus felhasználásukkal a hozzájuk fűződő viszonyunkat magát elemzi, s ezáltal az egész külső világot méri fel. Egyszerre tárul fel így a tárgyi és a mentális világ.
„USE THE GIVEN” azaz „használd, ami adott” ez a felirat jelenik meg Benczúr Emese egyik művén parányi fények mozaikjaként, máshol színes égők egymás mellé helyezésével alakulnak ki rövid, szentenciaszerű, mégis szelíd felszólító mondatai. A tárgyakból áradó fény mint jelenség – a szövegek tartalmával összefüggésben – egyfajta transzcendentális valóságra is utal. Benczúr munkái és a belölük kialakított tér lehetővé teszik a befogadó számára is, hogy részesévé váljon az általa már megélt folyamatoknak, amelyeket fényfeliratai tömören fogalmazva jelenítenek meg: „GET FAR” „GET CLOSE”, azaz „távolodj el” – „kerülj közel”.