Nincs közös tematika, hiszen a négy művésznek az idei nyáron a Balaton-felvidéken készült munkáit – a magas művészi minőségen és a kivitelezés tökéletességén túl – csupán az tartja össze, hogy több mint tíz éve mind a négy alkotó nyaranta a Káli-medencében dolgozik. A "tájban" készült friss műveik viszont – korábbi alkotói tevékenységükhöz hűen – nem a tájról szólnak. Az absztrakt, non-figuratív munkák az alkotói/festői lélek "tájképei".
Hencze Tamás (sz.1938.) olaj-vászon munkái feszesek, szigorú szerkesztésről árulkodóak és egyben líraiak. A Négyzet felett I-II. kettős osztású képmezőinek alsó kétharmadát egy-egy monokróm négyzet jelöli ki, melyek felett szabad, ösztönös, a véletlennek esélyt adó vörös ill. fekete gesztusok jelennek meg a fehér alapon. A geometria négyzete és a tépett szárnyú pillangóra vagy az összehajtogatható, festett tesztlapokra emlékeztető motívum feszültséget teremt, ellenpontoz. A Vörös töredék és a Kék töredék című művek középre zárnak, melyet a munkásságából jól ismert – akár szignójának is tekinthető – irizáló fénycsík köt össze. A közel szimmetrikus kompozíció letisztultságot, harmóniát sugall.
Klimó Károly (sz. 1936.) olajjal festett fatáblája, az Árnyékok és tűz pasztózus felületét festék-patakok járják be. Az amorf, vörös, fekete, szürke és kék színmezők olvadt lávaként lakják be a képet, dinamizmusról és szenvedélyről árulkodnak. A kisméretű Orbis pictus I-VI. képein ugyanez a színvilág jelenik meg annak kavargó erőtereivel, miközben a foltokat-pacákat néha megtöri és összetereli egy-egy kanyargó fehér vonal. Ez a rendezői vonal ugyanúgy megjelenik a Fények középen olaj-papír lapján, ahol a sötétben tartott háttérből apró sárga pöttyök világlanak elő.
Nádler István (sz. 1938.) érzéki festészetének újabb munkáin az alkotói folyamat és annak végeredménye párban jár, hiszen a néző tökéletesen követheti a kézfej, a csukló, a váll mozdulatsorozatait a műveken. A nagyméretű Két lépés I-II..és a kisebb, fehér lapokon megjelenő pasztellek, a szürkés, zöldes, barnás színek művészi aktusként dokumentálják a kép létrehozásának háttértörténetét, a szeles gesztusok szabad és egyben irányított születését.
Trombitás Tamás (sz. 1952.) vegyes technikával készült Négyes betűs képek és az IDÉZET sorozatának munkái egyszerre jelölik ki a sík és a tér határait. A fehér háttérbe telepített fehér műanyag lapok titokzatos betűket, dekódolhatatlan jeleket, a labirintus meanderszerűen kanyargó csatornáit jelölik ki puritán és egyben hibátlan kivitelezésben. Szerkesztési, mértani rendje következetes, miközben könnyed, oldott. Három táblás Kép a négy betűs sorozatból művein a fekete és az arany dominál. Az akril alapot a művész vasporral és aranyfüsttel borította, miközben kijelölte a négyzetek és téglalapok terrénumát. Az egymásra csúsztatott mértani testek ritmikáját középen az aranylapok zárják, egyszerre adva rusztikus és nemes jelleget a műnek.
Kozák Csaba
Négyen a Káli-medencéből
2009. szeptember 4. – október 31.
MegnyitóOpening: 2009. szeptember 3. 18:00