Pro/contra

2014. szeptember 28. – november 23.
MegnyitóOpening: 2014. szeptember 27. 17:00
MegnyitjaRemarks by: Készman József
Szirtes János művészi pályájának kezdete a 70-es évek második felének neoavantgárd, konceptualista műhelyeire, az Erdély Miklós általa vezetett INDIGO csoport kreatív kutatásaira, valamint Hajas Tibor új utakat nyitó performanszaira vezethető vissza.

A másik meghatározó pont a 80-as évek új festészeti törekvései, annak is különösképpen az archaikus motívumokkal és dekoratív formákkal dolgozó irányvonala. A népművészet elemei, természeti népek primitív ornamentikája jellemzi Szirtes ezen korszakának alkotásait. Az évtized közepére általánosan jellemző a filozófiai tartalmak felerősödése, egzisztenciális létkérdések vizuális megjelenítésének lehetünk tanúi.

Szirtes Jánosnál az ősi kultúrák rituáléinak jelentősége kerül egyre inkább előtérbe, melynek gyönyörű példái a 90-es évek koromképei. Egy másik irányvonalat képeznek a tér szerkezetét és az organikus-anorganikus világ összefüggéseit vizsgáló alkotások, melyek szintén időről-időre visszatérnek munkásságában.

A kompozíciók több rétegben épülnek fel, ahol a gesztusok hevessége és lendülete szabad struktúrákká áll össze. A hol finoman oldott, hol fröcskölt felületeket gyakorta grafikus részletek törik meg, írják felül, ami nem véletlen, hiszen Szirtes a Képzőművészeti Egyetem grafika szakán végzett.

Az érzékiség mibenlétének kutatása, a performansz akciójának kétdimenzióssá sűrítése, esztétikai önábrázolás mind-mind leolvashatók a munkákról. Ezeknek a testtel kapcsolatos kutatásoknak a legújabb példái az utóbbi évek fotósorozatai is, ahol a műalkotás hordozója maga a test lesz, ez rögzíti az akció folyamatát. A test hangsúlyos szerepeltetése és az önreflexió ismét összekapcsolja a képek világát a performanszéval, jelezve azt, hogy a különféle műfajok mennyire szervesen kapcsolódnak egymáshoz az életműben.

Szirtes János performansz munkássága a 70-es évek második felére vezethető vissza, azóta több száz performanszt adott elő világszerte. A kiállításon láthatóak lesznek a 80-as 90-es évek híres szerepléseinek – 1982-es Erőss Jánoss, 1983-as Avanti, 1997-ös Fekvő fa, fekvő kristály – dokumentációi, a 2004-ben a Műcsarnokban bemutatott Szégyentitok c. installáció videói. Teljességében bemutatásra kerül az elmúlt két év nagyszabású vállalkozása, a Pro/Contra videóperformansz sorozata, melynek vezérfonala egyrészt az elmúlt 30 év nagy motívumainak összegyűjtése, feldolgozása, valamint újabb utak és kihívások keresése.