Alexander von Humboldt és Johann Wolfgang Goethe kortársak voltak: a 19. század elejének meghatározó német gondolkodói. Míg Humboldt munkája során a valódi, fizikai teret járta be, a mérhetőt és a törvényszerűt kutatta, Goethe az emberi pszichében mélyedt el, az érzelmek és a tudat viszonyát vizsgálta.
Humboldt utazásainak célja a földrajzi terra incognita (ismeretlen föld) azonosítása volt; Goethe utazásait a psziché ismeretlen tartományainak feltárása, kutatása vezérelte.
Albert Ádám Soha ne utazz egyedül című kiállítása a NextArt Galériában a két ember kapcsolatát a fizikai és a mentális tér párhuzamán keresztül vizsgálja. A kiállítás valamennyi darabja e két „utazó” dolgozószobáihoz kapcsolódik.
A kiállítótérben jelen levő rézkarcok, rajzok, rövid animációs klippek mellett két „kukucskáló” dobozt találunk, melyek előképe a 17.sz.-i holland perspektíva-kabinet, valamint Samuel van Hoogstraten (1627 – 1678) holland illuzionista festő munkássága.
A befogadónak ahhoz, hogy „hozzájusson” a műalkotáshoz, Humboldt és Goethe dolgozószobáinak térbeli látványához, egy kijelölt ponton voyeur módjára kell szemlélnie a műtárgyat. Humboldt és Goethe privát tereinek megjelenési formája barokk kori reminiszcencia, melynek megjelenése azonban modern, puritán esztétikát követ.
Soha ne utazz egyedül
2011. április 2. – május 14.
MegnyitóOpening: 2011. április 1. 19:00