Újrajátszás

Új szerzemények a Támogatói Kör jóvoltából

2023. november 21. – 2024. január 28.
MegnyitóOpening: 2023. november 20. 17:00

A tárlat A Kortárs Művészet Barátai Nonprofit Kft. és a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria között létrejött együttműködés második bemutatkozása. A társaságot 2021-ben hat elkötelezett kortárs műgyűjtő, Brezóczki Attila, Gönczy Sándor, Pados Gábor, Spengler Katalin és Somlói Zsolt, illetve Vágó László hozta létre azzal a céllal, hogy – a londoni Tate Modern és a párizsi Centre Pompidou szerzeményezéseit segítő szervezetekhez hasonlóan – támogassák a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria kortárs gyűjteményeinek gyarapítását.

A Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori és Grafikai, valamint a Szépművészeti Múzeum 1800 utáni Nemzetközi és Grafikai Gyűjteményének kurátorai évente egy-egy listát állítanak össze vételi javaslataikkal, s ebből a társaság tagjai választják ki azokat a műtárgyakat, amelyeket megvásárolnak. Az együttműködés újfajta kooperációt jelent a műgyűjtők és a múzeum, illetve a kurátorai között, amire korábban Magyarországon még nem volt példa.

2022-ben a társaság kibővült, aminek köszönhetően a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria kortárs gyűjteményei számára mintegy húszmillió forint értékű műtárgyvásárlásra nyílt lehetőség. A 2022-es szerzeményezés, és így az azt bemutató kiállítás egységes koncepció mentén alakult ki, melynek kiindulópontja az 1990-es közép-európai történelmi fordulat. A kiállított művek elsősorban a rendszerváltozásra, a közös történelmi múlt vizualitására koncentrálnak. A hazai és nemzetközi alkotók munkái nemcsak egymással folytatnak párbeszédet, de történetileg és tematikusan is szorosan kapcsolódnak a Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteménye, az 1800 utáni Nemzetközi Gyűjteménye, illetve a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteménye gazdag anyagához.

A 2022-es szerzeményezés keretében hat művésztől kerültek be műalkotások a múzeum gyűjteményébe. Sabine Moritz és Svätopluk Mikyta művei jól illeszkednek a Szépművészeti Múzeum nemzetközi és a Magyar Nemzeti Galéria kortárs magyar gyűjteményeinek azon munkáihoz, amelyek tágabb kontextusban értelmezik a 20. századi háborúkat és diktatúrákat. Johanna Kandl, Birkás Ákos, Nemes Csaba és Uray-Szépfalvi Ágnes alkotásai nemcsak a rendszerváltozás körüli évek társadalmi és politikai kérdéseire keresik a választ, de a jelenben aktuális társadalmi jelenségekre is ráirányítják a figyelmet.

A művek több nézőpontból reflektálnak a régió közösen elszenvedett traumáira, illetve teret engednek a kollektív emlékezet narratíváinak és a személyes történeteknek egyaránt. A tárlat egyúttal megelőlegezi a Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteményének, az 1800 utáni Nemzetközi Gyűjteményének, valamint a Magyar Nemzeti Galéria Jelenkori Gyűjteményének műveiből rendezendő állandó kiállítás élményét a tervezett Új Nemzeti Galériában.