A U-TURN Quadrennial for Contemporary Art, Copenhagen kezdeményezésére és négy európai partner (Lund Konsthall, Berlin Biennale, IDEA art + society, Műcsarnok Budapest együttműködésében létrejött Nyitvatartási idő projekt az egyes partnerek / kurátorok munkáihoz kapcsolódóan különböző programokat dolgoz ki, amelyeknek az együttműködő intézmények adnak otthont.
A koncepció, amely a kiválasztott partnerekkel az elmúlt évben folytatott párbeszéd folyamán alakult ki, aktuális kutatásokra, valamint egy európai hálózat kiépítésére vonatkozó általános igényre reflektál.
A partnerek mindegyikét foglalkoztatja a konvencionális kiállításformákkal való szakítás gondolata, valamint a kortárs művészeti gyakorlat és kulturális tudat összevethetősége a közelmúlttal annak érdekében, hogy közelebb kerüljünk ezek közös és mégis különbözo művészeti háttereinek megértéséhez.
Az 5. berlini kortárs képzőművészeti biennálé megnyitójával kezdődő művészeti eseménysorozatban a partnerek többsége performatív, kutató jellegű vagy kísérleti filmes munkákkal jelentkezik, vagy ahogy a kolozsvári IDEA magazin teszi, elméleti írásokkal reflektál a választott témákra, a kiállítótér helyett a magazin médiumában.
Az Ernst Múzeum a Nyitvatartási idő projekt keretében két párhuzamosan futó programnak ad teret.
Erőt venni
Az Erőt venni címmel rendezett kiállítás négy videóinstallációból áll. Az első U-TURN Quadriennial for Contemporary Art anyagából készített válogatás a történelmi krízis pillanataira koncentrál. Azokra a helyzetekre, amikor egyének és/vagy csoportok megfosztatnak alapvető jogaiktól, amikor egy rendszer összeomlásával, illetve átalakulásával járó áttekinthetetlen és ellenőrizhetetlen folyamatban a személyes és kollektív-társadalmi tapasztalatok egymásra vetülnek vagy teljesen egybeolvadnak.
A négy munka különböző módon, a dokumentum- és játékfilmes elemek kiemelésével, illetve keverésével használja a film/videó lehetőségeit a traumatikus események megközelítésére és a veszteségek felmutatására. Bár Manon de Boer, Jesper Just, Pia Rönicke / Zeynel Abidin Kizilyaprak és Hito Steyerl munkáinak alapját különböző – boszniai, brazíliai, romániai és törökországi – események adják, közös bennük egy olyan nyelv megtalálásának és kialakításának a tapasztalata, amely egyszerre képes emlékezni és emlékeztetni, ugyanakkor megteremteni a helyzet/esemény megértéséhez szükséges távolságot.
A producerek
November 15. és december 15. között az Erőt venni kiállítást kísérő programok mellett fiatal kurátoroknak háromnapos workshopot/kurzust, a szélesebb közönségnek pedig előadássorozatot rendezünk A producerek címmel. A központi téma a művészeti és kurátori produkció, annak története, konceptuális, kontextuális és gazdasági keretei, illetve működése. A kurzus elsősorban az elmúlt 20-30 év változásainak tükrében vizsgálja a jelenleg alkalmazott különféle stratégiák és forgatókönyvek (biennálék, üzleti-alapú és non-profit intézményi formák, nomád kurátori projektek stb.) kínálta produkciós és produceri lehetőségeket, és emel ki olyan meghatározó szereplőket (művészek, kurátorok, írók stb.), akiknek munkája erőteljesen befolyásolta és formálja a produceri munkáról/szerepről és a művészeti/kurátori produkcióról való gondolkodást. A meghívott hazai és külföldi vendégek ezekre a különböző stratégiákra reflektálnak saját munkáikon és tapasztalataikon keresztül.
Koncepció: Páldi Lívia
Kurzusok, előadások:
Kurátori pozíciók
November 20. csütörtök, 18 óra
Rike Frank, független kurátor és művészeti író (Berlin)
Anders Kreuger, teoretikus, művészeti író, a Lund Konsthall kurátora (Lund)
Moderátor: Zólyom Franciska, kurátor, a KMI – Dunaújváros igazgatója
2008. november 28., péntek, 17 óra
Check in Budapest 2.
Sebastian Cichocki, szociológus, kritikus, a Museum of Modern Art in Warsaw kurátora, Simon Rees, a vilniusi Contemporary Art Centre (CAC) kurátora, a CAC INTERVIU társszerkesztője, Marina Sorbello, kurátor, kritikus, a berlini Uqbar társalapítója
December 1. hétfő, 18 óra
Diana Baldon, független kurátor, művészeti író (Bécs)
December 2. kedd, 18 óra
Eőss Nikolett, kurátor, a Trafó Galéria vezetője
Hegyi Dóra, kurátor, a tranzit. hu projekt vezetője, a Periferic 8 – Biennial for Contemporary Art (Iasi) kurátora
December 3. szerda, 18 óra
Ana Devic, kurátor, a zágrábi What, How and for Whom / WHW kurátori csoport tagja
December 12. péntek, 18 óra
Aneta Szylak, kurátor, művészeti író-teoretikus, a gdanski WYSPA Institute of Art társalapítója és igazgatója
Cosmin Costinas, független kurátor (Berlin) és Binna Choi, Casco, Office for Art, Design and Theory (Utrecht) vezetője, mindketten az Electric Palm Tree kurátori csoport alapító tagjai
Az előadások nyelve angol.
Erőt venni
A Nyitvatartási idő projekt keretében
2008. november 15. – december 15.
MegnyitóOpening: 2008. november 14. 19:00