Itt jön a néptudomány!

2013. július 6. – július 30.
MegnyitóOpening: 2013. július 5. 18:00
MegnyitjaRemarks by: Paksi Endre Lehel
„Semmi gond sincs az eszközökkel, a technológiával és a tudománnyal. Mint faj, semmik sem vagyunk, hacsak nem feltalálói és építői világunknak; és individuumokként megvan a lehetőségünk arra, hogy elhatározzuk, milyen világot is akarunk, és felépítsük azt mi magunk. Amikor ezt tesszük, megragadjuk a kalandot, a találékonyságot… a képzeletet! Ez pedig születési előjogunk. Ez a néptudomány.” *

A Stúdió Galéria nyári szünete előtti utolsó kiállításán az ex-artist’s collective (Loránt Anikó és Kaszás Tamás) két, Budapesten eddig még nem látott munkája szerepel. A galéria terében felépített organikus-mechanikus fastruktúrák (a Kétéltű és az Ínségeledelek) két mikrovilágot mutatnak be, melyek önmagukban is külön kiállító-, oktató-, illetve élőterekként működnek.

Az Itt jön a néptudomány! az e térfajták közti határ elmosódását vizsgálja; a fastruktúrák egyszerre lakóépületek és oktatóközpontok, melyek mini-kiállítások formájában a mindannyiunkat fenyegető válság esetén szükséges túlélési technikákba nyújtanak betekintést. A kiállítást így tematikailag a válság–összeomlás–túlélés fogalmi hármasa fogja össze.

Kaszás Tamás és Loránt Anikó munkái a túlélési módszerekkel elméleti és gyakorlati szinten is foglalkoznak; egyúttal e két hozzáállás konfliktusát is vizsgálják, miközben a feledésbe merülő népi tudomány jelentőségére hívják fel a figyelmet.

F. Markatos szövege nyomán a művészek azt a kérdést járják körül, hogy miként lehetne a kutatás, az alkotás és a felfedezés jogát (legyen az művészi vagy tudományos indíttatású) visszahelyezni a mindennapi emberek kezébe. A kísérletezést és feltalálást antropológiai ösztönökként kezelik, melyek a válság utáni újrakezdés kulcsfogalmaivá válnak.

A néptudomány így a mindenki által generálható és hozzáférhető tudások együtteseként fogható fel, melyet nem az egyfajta, központilag meghatározott tudomány folyamatos újítás-fétise, hanem az egyéni és közösségi (újra)felfedezés játékra és egyben egy fenntarthatóbb létre irányuló logikája tart mozgásban.

*F. Markatos // http://ruganegra.uw.hu/text/markatos.htm