A gazdasági krízis számos helyen tradicionális irányok felé való visszarendeződést indított el, s bizonyos elméletek a multikulturális társadalomba vetett hitet kérdőjelezik meg a nyugati nemzetállamok keretein belül. Azonban a sokszínű nemzetiségből álló ország és város, melyet a betelepülők újabb és újabb csoportjai tesznek egyre változatosabbá, váltak a fejlődés letéteményeseivé. Ez a tendencia visszafordíthatatlannak látszik, és a gazdasági folyamatok jelentősen közrejátszanak ennek erősödésében. Bizonyos csoportok számára nem marad más választás megélhetés szempontjából, mint külföldre költözni.
Cseke Szilárd kiállítása a vándorlás jelenségére koncentrál, a helyek közötti „úton-levést” szemlélve egy létállapot felé fordítja figyelmünket. A városukat és falujukat elhagyó emberek, mintha új életformát választanának, melyeket nem fix útvonalak és jól ismert terepek határoznak meg és vesznek körül, hanem mindennapjaikat a szélsőséges, a véletlenszerű és a kiszámíthatatlan jellemzi.
Cseke nagyméretű installációi mintha fizikai törvényszerűségek és a káoszmatematika dinamikájának ütközéséből születő modellek lennének, úgy használják fel a Kiscelli Múzeum templomterét, hogy a látogató önmaga is e nagyléptékű modellek által bemutatott folyamatok részesének érezheti magát.