1989 nem csak a politikai rendszerváltás mérföldköve volt Közép- és Kelet-Európa országai számára, hanem bizonyos értelmezések szerint egyben az ideológiák korának végét is jelentette. Ha azonban a ’89 utáni időszakot el is fogadjuk az ideológianélküliség állapotaként, egyes kortárs gondolkodók szerint mára már ennek is vége.
A kiállítás az ideológia fogalmát nem pusztán egy átfogó, politikai cselekvéseket meghatározó világszemléletként kívánja kezelni, hanem szűkebb értelemben is – létezik-e a politikai és a „hétköznapi” ideológia dichotómiája és ha igen, hogyan viszonyul egymáshoz a kettő? Osztrák és magyar művészek munkáin keresztül a kiállításon azok a szemléletmódbeli különbségek is megnyilvánulhatnak, amelyek a volt szocialista és nyugat-európai országok között a mai napig érezhetők, valamint olyan társadalmi folyamatok, konkrét és szimbolikus terek, szituációk is a középpontba kerülhetnek, amelyek során az egykori ideológiák toposzai az aktuális kontextus által újfajta jelentést nyernek.
Igor és Iván Buharov, Eva Egermann & Christina Linortner, Khoór Lilla, Nathalie Koger, Mayer Ralo, Nemes Csaba, Marion Porten, Katarina Ševic, Mathias Windelberg
Meghaladott történelem?
2013. február 1. – április 3.
MegnyitóOpening: 2013. január 31. 18:00