A “Mondva Csinált Dolgok” négy különböző helyszínen megvalósuló kiállításegyüttes, amelyet az MKE Doktori Iskolájának hallgatói közösen hoznak létre.
Az egyes kiállításokat összefogó főcím utal a doktori képzés kapcsán felmerülő legalapvetőbb dilemmára: a tudományos és a művészeti megközelítés közötti feloldhatatlannak tűnő ellentmondásra vagyis a nyelvi (szöveges) és a képi (vizuális) leképezés viszonyának problémájára.
A koncepció alaposabb vizsgálatára, továbbgondolására és művészeti eszközökkel való feldolgozására négyféle elképzelés született, amelyek eltérő terekben és időpontokban kerülnek bemutatásra.
A különböző egységek az adott csoporthoz tartozó művészek alkotói praxisában fellelhető párhuzamok, valamint az általuk vizsgált témák összefüggései mentén szerveződtek.
A jelen kiállítás narratívája motívumaikat elfedő fotók, nehezen meghatározható tárgyak, kollázs-szerűen összeálló felületek, rejtélyes történéseket vagy éppen nem történéseket ábrázoló képek és videók együtteséből épül fel.
A Glassyard Galéria tereiben bemutatott művek szervesen kapcsolódnak az adott alkotó doktori kutatásához, azonban “eredeti” kontextusukból kiragadva, az interpretációra való nyitottságuk révén újabb és újabb olvasatokkal egészülnek ki.
Ezek a korábban “rejtőzködő” jelentések jól példázzák a képzőművészeti alkotások sokrétű értelmezhetőségének kérdéskörét. A bemutatott művek közös jellemzője, hogy főként társadalmi és környezeti jelenségekre fókuszálnak sokszor önreflektív módon, érzékeny, személyes és humoros megfogalmazásban.
Formai kötöttségük ellenére a műalkotások magukban hordozzák a szabad asszociáció lehetőségét, ezáltal megidézve az élőbeszéd performatív, nyitott jellegét.
Kiállító művészek: Czene Márta, Enzsöly Kinga, Felsmann István, Fodor Emese, Gál-Kovács Dávid, Kortmann Járay Katalin, Kovács Gyula A., Kovács Kristóf, Murányi Mózes Márton, Tóth Anna Eszter, Tulisz Hajnalka