A “Test-Tér-Kép” c. kiállítás az élő test és a tér kapcsolatát tematizálja, s egyben a több generációhoz tartozó, s különböző műfajokban dolgozó művészek munkáit bemutatva – a test ábrázolásainak “térképe”-ként is szolgál.
Baglyas Erika fotóin néhol a saját bőrére írt, talált szövegek által testét kommunikációs felületként kínálja fel, másutt egy elhagyott malom hatalmas termét helyszínül használva testének jelenlétével ill. hiányával, s az általa a pillérekre írt szöveggel nyilvános helyet személyes térként határoz meg.
Torzó, totem-oszlop a test Birkás Ákos Magyarországon eddig még be nem mutatott festmény-sorozatán, hisz legjellemzőbb részei a keskeny képeken vékonyan felvitt festék-foltok kicsiny oválisaival jelekként, a vastagon festett háttérben mintegy negatív teret létrehozva jelennek meg.
Valie Export munkái a test-ábrázolás feminista felfogását képviselik.
A közmegegyezés által kanonizált testi szépség eszményét kérdőjelezik meg Gőbölyös Luca munkái. A “Fresh as a Flower” c. művében a reklám, az öltözködés, a testi reprezentáció és az öregedés témái együtt jelennek meg: egy idős, a képzőművészeti akadémia aktmodelljeként dolgozó nő testének körvonalait, ráncait egy testszínű, fodros hálóing elejére és hátuljára hímzi, így a vonzó kis ruhadarab a fiatalság képzetéhez kapcsolt hamvas bőrként jelenik meg. A vállpántos, lenge holmi olyan vállfán függ, amelyen egy ruhatisztító cégnek – a mű címeként is használt – reklám-szlogenje áll. Az érzékelés több területe: a látás, a tapintás, és a szaglás egyszerre idéződik így fel.
Lovas Ilona installációjában a tisztára mosott marhabélen áthatoló fény a materiális és a spirituális lét szimulteneitását testesíti meg.
A kiállított munkákban a kulturális és biológiai dimenziók által meghatározott test a reprezentáció eszköze, olyan médium, amely racionális tudás és érzéki megismerés metszéspontja, s amely egyszerre jelenít meg nyilvános/társadalmi és személyes teret.
Test-Tér-Kép
2004. június 18. – július 31.
MegnyitóOpening: 2004. június 17. 19:00