Martin Piacek és Németh Ilona munkakapcsolata 2009-ben kezdődött, amikor közös kiállítást rendeztek a pozsonyi Városi Galériában. A kiállítás apropóját az elmúlt évi szlovák-magyar viszony folyamatos romlása adta, amely leginkább politikai és mediális szinten következett be.
Ennek kapcsán kezdett el a szlovák és a magyar nemzetiségű művész egymással beszélgetni és együtt dolgozni. Együttműködésük eredménye Martin Piacek szobra a Benes dekrétumok kapcsán, Németh Ilonáé pedig egy performance Iszapbirkózás címmel, és ennek videó és installáció formájában való bemutatása.
Együttműködésüket folytatják a 2B Galériában, ahol Martin Piacek egyrészt bemutat korábbi munkáiból is néhányat (Martin Piacek kis méretű faobjektekben kommentálja az általa kínosnak nevezett szlovák történelmi szituációkat, így pl. 1939. Augusztus 13, Adolf Hitler és Josef Tiso első találkozója, vagy 1921. Október 26. A Mária Terézia szobor lerombolása Pozsonyban), másrészt új munkákat készít a kiállításra.
Németh Ilona két új művét mutatja be. A 8 férfi című videó családja egyik áganak különös történetét mutatja be. A főszereplő, Tímea szempontjából próbálja meg közösen rekonstruálni a család elmúlt 25 évének, tragikusnak is tekinthető sorsát. A helyszín egy Szlovákia déli részén fekvő falu, Ekecs, ahonnan édesapja származik.
A másik bemutásra kerülő munkája az Európa közepe projekt, amelyben azzal a témával foglalkozik, hogy milyen módon relativizálódnak egzaktnak tűnő tudományos állítások a politika és a nemzeti önmeghatározás fényében.
Történelem
2010. december 2. – 2011. január 29.
MegnyitóOpening: 2010. december 1. 18:00