„Természetelvű festő vagyok; azzá alakított hajlamom és hitem. Minél hosszabb a legombolyított fonal, annál erősebb szövetségben élek a természettel” – vallotta Ujváry Lajos festőművész (1925-2006), a kisképző gimnázium legendás tanára ötvenkét éves korában, és élete végéig hű maradt ehhez.
A Barabás Márton Munkácsy Mihály-díjas festőművész, az MMA rendes tagja, a kiállítás kurátora által válogatott reprezentatív, az életmű fontos, meghatározó helyszínein született alkotásokra kitekintéssel lévő tárlat különleges alkalom arra, hogy a látogatók átfogó képet kapjanak egy kiemelkedő művész pályájáról, valamint arról az oktatói munkáról is, amely a „kisképzős” generációk művészeti fejlődésére volt hatással.