A kiállítás címe vonzóan többértelmű. Bizonyára sokan vannak, akiknek John Milton híres műve, az Elveszett Paradicsom (Paradise Lost), és persze a Visszanyert Paradicsom (Paradise Regained) jut az eszébe. Mások arra a ma is eleven fájdalomra asszociálnak, amit a hajdanvolt „boldog békeidők” elvesztése jelent, s talán akadnak olyanok is, akikben azt az elkeseredést idézi meg, amit a szocializmus akolmelegéből való kiűzetés okozott. E szerint a mai magyar kapitalizmus kijelölte a fényes európai jövőbe vezető utat – ez volna a visszatérés a Paradicsomba?
Ugyanakkor a cím a kiállítás-látogatás metaforájaként is értelmezhető: a látogató ideális esetben úgy érkezik meg a debreceni MODEM-be, mint a talált tárgyak osztályára (Angliában ezt a „Lost & Found” tábla jelzi). A talált tárgyaknak ezen a kortárs művészeti osztályán az elveszett esernyőjét senki nem fogja visszakapni, de rátalálhat egy „nagyítóra”. Ezen a nagyítón keresztül olyan új képeket szerezhetünk Magyarországról, amelyet itt élve eddig furcsa mód nem vettünk észre.
Kettős a távlat, amit ez a kiállítás kínál: a baden-badeni Kunsthalle tizennyolc olyan fiatal magyar művészt hívott meg a Németországi Magyar Kulturális Évad 2006/2007 rendezvénysorozat eseményére, akiknek a munkái révén a németországi befogadók újraalkothatták magukban Magyarország megszokott, politikai és idegenforgalmi sztereotípiák által terhelt képét. Olyan alkotókat hívtak meg a Lost and Found kiállításra, akik a mai Magyarország jelenével és persze saját, nemzeti kötöttségtől független személyes jelenükkel foglalkoznak, de képesek ezt a jelent bizonyos távolágból és távolságtartással, éleslátással és humorral figyelni-vizsgálni. Akik Baden-Badenben megnézték ennek a tizennyolc művésznek a munkáit, azok ma Németországból tizennyolcuk nagyítóján keresztül látnak minket, mai magyarokat. De érdekes olyan szemmel is nézni ezt a tárlatot, hogy mi milyennek látjuk kortárs képzőművészeink nagyítóján keresztül – saját magunkat.
A kiállításon látható alkotások a közelmúltban készültek, egy részük pedig kifejezetten erre a tárlatra született. A festmények, installációk, fotó- és videomunkák mind azt bizonyítják, hogy a művészek olyan dolgokra és szituációkra is figyelnek s reflektálnak, amelyeket a hétköznapokban mi talán észre sem veszünk. Annyira megszoktuk őket, hogy kisiklanak a tudatunkból. A művészek rámutatnak az átalakulásokra is, amelyek olyan gyorsasággal történnek, hogy reflexióra alig van idő. Ők azonban termékeny módon kapcsolják össze a saját viszonyokról való intim tudásuk belső perspektíváját a külső nézőponttal.
Baglyas Erika, Beöthy Balázs, Chilf Mária, Eperjesi Ágnes, Erhardt Miklós, Esterházy Marcell, Gerhes Gábor, Keserue Zsolt, Köves Éva, Lakner Antal, Lovas Ilona, Magyarósi Éva, Orbán György, Szacsva y Pál, Sugár János, Sziládi Mónika, Szűcs Attila, Vásárhelyi Zsolt gondolkodásukkal, látásmódjukkal a hazai közönséget is reflexióra késztetik. Tükröt tartanak saját és nemzeti identitásunk, szociális érzékenységünk, nosztalgiáink elé. Együttgondolkozásra sarkallnak és provokálnak bennünket. Lássuk, mi „lost”, és mi az, ami „found”!
Baglyas Erika, Beöthy Balázs, Chilf Mária, Eperjesi Ágnes, Erhardt Miklós, Esterházy Marcell, Gerhes Gábor, Keserue Zsolt, Köves Éva, Lakner Antal, Lovas Ilona, Magyarósi Éva, Orbán György, Szacsva y Pál, Sugár János, Sziládi Mónika, Szűcs Attila, Vásárhelyi Zsolt
Lost and Found
2007. május 25. – július 22.
MegnyitóOpening: 2007. május 24. 18:00