A közép-európai roma művészeti közegben fontos változások történtek az elmúlt néhány évben. A művészek figyelme intenzívebben fordult a médiaművészet műfaja, illetve az újmédia eszközei felé, ami részben a második roma pavilon megtermékenyítő hatású, újmédia-műveket kereső nyílt felhívásának, részben pedig a hivatalos képzőművészeti oktatásban részt vevő roma alkotók számszerű emelkedésének köszönhető. A kiállítás ezeket a legújabb tendenciákat mutatja be.
A fiatal roma képzőművészek muvei azt sugallják, hogy a roma kultúra és a roma identitás éppúgy sokféle és polarizált, mint a többségi kultúrák. S bár az újmédia, mint műfaj a fizikai apparátus (reprezentációs tér, hely, épület és tárgyak) hiányában jelent meg, hatékony alternatívának tűnik a roma közösségek és alkotócsoportok sokszínű művészetének bemutatására.
Vajon értelmezhetőek-e az eddigi politikai és művészeti akciók, performanszok, non-profit és virtuális hálózati tevékenységek (melyek sok esetben a valós apparátus hiányát enyhítik) kortárs művészeti kontextusban? A tárlat közép-európai – magyar, szlovák és cseh – példákat sorakoztat fel, amelyekben a roma kultúra és művészet a fejlődő technológiákat használja kulturális, politikai és esztétikai lehetőségeinek feltárására.
Olyan jelenségeket kíván bemutatni, mint a „lomizásból” származó számítógép-alapanyagok újraszervezése (hardverművészet), a roma művészek tudatos média- és közszereplései, vagy épp interaktív közösségi projektek. A részt vevő művészeket a három ország képzőművészeti felsőoktatási intézményeiben februárban meghirdetett Nyílt Pályázati Felhívás keretében választották ki.
Vera Duzdova, Lada Gaziova, Gipsy.cz, Kállai András, Kállai Henrik, Korponovics Roland, Kővári József, Omara, Raatzsch Jenő André, Siroki László
Új média a kezünkben
Roma újmédia-művészek Közép-Európában
2011. április 9. – április 30.
MegnyitóOpening: 2011. április 8. 17:00