A műcsarnoki kiállítás középpontjában a polihisztor két zseniális találmánya, a korában csodaként tisztelt sakkautomata és a beszélőgép áll, de a rejtélyes feltaláló mint tudós, mérnök, művész, mutatványos, hivatalnok és magánember is megjelenik a tárlaton. Képet kapunk a kor Habsburg Birodalmáról, betekinthetünk Magyarország és Közép-Európa művelődéstörténetébe, megismerhetjük a korszak tudományos életét, a szabadkőmuvesek mozgalmát, valamint az évszázad török- és bábukultuszát.
Kempelen különös és sziporkázóan szellemes szerkezetei a technika- és eszmetörténet számos kiemelkedő alakját megihlették, de újító gondolatai egészen napjainkig hatnak. A kiállításon olyan, részben kifejezetten erre az alkalomra készült kortárs médiaművészeti alkotásokat is láthatunk, amelyek Kempelen találmányainak felvetéseit gondolják tovább, a felvilágosodás kori ötletek és a jelen kérdései közötti összefüggéseket kutatva.
Kempelen műveinek és alkotó, játékos elméjének szellemében e kiállítás sem kívánja a látogatót üvegfallal, kordonokkal elzárni a muvektől. Számos interaktív, érinthető, mozdítható, a nézőt tevékeny részvételre csábító munka felsorakoztatásával sokkal inkább arra törekszik, hogy a látogató kíváncsiságára, kísérletező kedvére és kreativitására alapozva bevonja a művek és csodálatos szerkezetek világába.
Részletes információ a kiállított művekről: >>>